O mnie i o blogu

Cześć, mam na imię Michał i na co dzień zajmuję się programowaniem aplikacji mobilnych. Swoją przygodę z programowaniem rozpocząłem na studiach na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Elektronika była moją pasją odkąd skończyłem 12 lat i dostałem od ojca na urodziny kilka układów elektronicznych do samodzielnego montażu. Nauczyłem się wtedy lutować oraz rozpoznawać podstawowe typy elementów elektronicznych. Z biegiem czasu stopniowo poszerzałem swoją wiedzę i przypadkowo zdobyłem kolejne hobby, którym okazała się muzyka rockowa i gra na gitarze. W czasie liceum czytałem bardzo dużo o gitarowym sprzęcie – wzmacniaczach, efektach, przetwornikach a nawet przewodach. Zacząłem wtedy samodzielnie konstruować i projektować różnego rodzaju wzmacniacze i efekty modyfikujące brzmienie gitary. Ze względu na zainteresowanie dźwiękiem oraz jego przetwarzaniem, dołączyłem w czasie studiów do rozpoczynającej dopiero działalność w Poznaniu sekcji organizacji Audio Engineering Society.

To właśnie dzięki aktywności w tej organizacji otrzymałem swoją pierwszą ofertę pracy. Moim zadaniem było stworzenie biblioteki, która umożliwiałaby wykrywanie problemów przy nagrywaniu mowy za pomocą dyktafonu. Po zakończeniu pracy nad tym projektem dostałem propozycję pozostania w firmie i nauki programowania aplikacji na system iOS. Od tego czasu zdarzało mi się pracować również przy projektach wykorzystujących inne technologie, takie jak Unity, Appium, Arduino oraz Flutter. Programowanie i tworzenie układów elektronicznych daje mi naprawdę dużo frajdy, ponieważ uwielbiam uczucie, które towarzyszy zamianie garści elementów lub kilku plików z kodem w działające urządzenie lub aplikację. Postanowiłem założyć tego bloga, żeby podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniami i przy okazji stworzyć kilka rzeczy, które zawsze chodziły mi po głowie.

Co znajdziesz na moim blogu?

Na moim blogu będę poruszał tematy związane z programowaniem urządzeń mobilnych, ale również pojawi się sporo projektów na Arduino oraz przydatna wiedza o narzędziach wykorzystywanych w świecie IT. W najbliższym czasie planuję poruszyć tematy takie jak:

  • Programowanie układów NodeMCU w Arduino i podstawy elektroniki,
  • Git,
  • Podstawy tworzenia aplikacji iOS,

Oraz opis narzędzi ułatwiających pracę programisty.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że Internet pełen jest materiałów edukacyjnych poruszających te tematy. Zauważyłem jednak, że zazwyczaj są one skrajnie uproszczone i często wyrwane z kontekstu. Dlatego postanowiłem prezentować wszystkie zagadnienia jakie tutaj mam zamiar poruszyć jako część większych, kompletnych projektów, których realizacja będzie ciekawiła i zachęcała do dalszego „wkręcania się” w świat programowania. Stąd też pomysł na nazwę bloga, chciałbym żebyś i Ty dostrzegł lub dostrzegła, że programowanie i konstruowanie może dać naprawdę wiele satysfakcji i nie musi kojarzyć się z nużącym ślęczeniem przed monitorem po nocach. Postanowiłem również, że będę pisał ten blog po polsku, ponieważ większość kursów i źródeł dostępnych w Internecie publikowana jest w języku angielskim. Być może w ten sposób umożliwię rozpoczęcie przygody z programowaniem również osobom w bardzo młodym wieku, którzy jeszcze nie znają wystarczająco dobrze języka lub osobom starszym, które nigdy nie miały okazji się tego języka nauczyć.

Prośba do Ciebie!

W tym miejscu mam do Ciebie wielką prośbę. Nikt nie jest nieomylny, ani ja, ani czytelnicy tego blogu, którzy umieszczają komentarze. Dlatego jeśli chcesz zwrócić uwagę na znaleziony błąd lub po prostu wdać się w dyskusję, zrób to w sposób konstruktywny, podawaj merytoryczne argumenty, proponuj rozwiązanie problemu. Nie szerz mowy nienawiści, nie używaj wulgaryzmów i nie atakuj innych. Uczyńmy razem Internet lepszym miejscem.

Dziękuję, za poświęcenie czasu na przeczytanie tego wstępu. Pamiętaj proszę, że jeśli pomogłem Ci w jakikolwiek sposób lub chcesz podzielić się swoimi wrażeniami z użytkowania tej strony daj mi znać – zostaw komentarz lub napisz do mnie, to pomoże mi doskonalić tę stronę i doda mi motywacji do działania. Twoja aktywność to moje paliwo do dalszego działania!

Mam nadzieję, że czeka nas wiele wspólnych przygód z kodem! 😉

Serdecznie pozdrawiam,

Michał

Podziel się stroną ze znajomymi! :)