Przygody z Kodem na Hacktoberfest 2019!

Cześć! Za oknami mamy już jesień na całego, wieczory robią się coraz dłuższe, mamy więc warunki bardzo sprzyjające rozwijaniu naszych projektów! 🙂 Dzisiejszy wpis jest swego rodzaju ogłoszeniem i zaproszeniem (nieco spóźnionym!) do zabawy, która nazywa się Hacktoberfest! Postaram się też opisać Ci co ostatnio u mnie się dzieje i kiedy możesz spodziewać się kontynuacji kursu Arduino. Bez przedłużania wstępu przejdźmy więc do rzeczy.

Hacktoberfest 2019

Zgodnie z tytułem, zapraszam Cię do śledzenia postępów bloga Przygody z Kodem na Hacktoberfest 2019, wydarzenia organizowanego już od sześciu lat! Jest to „wydarzenie sieciowe”, mające na celu promocję idei oprogramowania Open Source. W ramach Hacktoberfest na całym świecie organizowane są lokalne wydarzenia, w ramach których zespoły pracują nad wymyślonymi przez siebie projektami. W czasie trwania wydarzenia organizowany jest też konkurs, w ramach którego można wygrać koszulkę z logo tegorocznej edycji. Warunek otrzymania takiej koszulki jest bardzo prosty – wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie Hacktoberfest za pomocą swojego konta GitHub. Następnie, w czasie całej edycji konkursu (czyli całego października) musisz zgłosić minimum 4 Pull Requesty do dowolnego publicznie dostępnego repozytorium. Musisz się jednak pospieszyć, bo koszulki otrzyma 50000 pierwszych uczestników, którzy spełnią wymagania i ich Pull Requesty pozytywnie przejdą weryfikację.

W tym roku niestety nie załapałem się na żaden event organizowany na miejscu, choć była szansa pojawić się na Meetupie w Poznaniu. Będę jednak brał udział w konkursie na Pull Requesty i mam nadzieję znacząco wyjść poza plan minimum! Możesz się zastanawiać dlaczego to robię, no bo chyba przecież nie dla koszulki? 😉 Oczywiście, że nie, takie wydarzenia jak Hacktoberfest są po prostu świetną okazją do zwiększenia swojej aktywności i uwolnienia kreatywnej energii. Pomagają też one w rozwoju społeczności skupionych na rozwijaniu rozwiązań Open Source. Biorąc aktywny udział w takich eventach i wystawiając swoje prace do publicznej oceny można też znacznie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. W tym roku załoga Hacktoberfest postanowiła dodatkowo promować projekty, które skupiają się na rozwiązywaniu problemów związanych z szeroko rozumianą ekologią. Możesz więc przyczynić się do poprawy stanu naszej planety! 🙂

Po co wspierać projekty Open Source?

Być może pamiętasz, że na stronie O mnie wspominałem już, że wszystkie projekty, które będę prezentował na tym blogu będą powstawały na licencji Open Source. Oznacza to, że cały ich kod będzie publicznie dostępny bez żadnych opłat. Uważam, że projekty tego typu mają szanse realnie zmieniać świat i jest to doskonały sposób, żeby przyczynić się do poprawy życia na naszej planecie. Nawet jeśli swoimi drobnymi projekcikami nie zmienię niczyjego życia, to jest to mój sposób na podanie dalej całego dobra i całej wiedzy, którą mogłem znaleźć w internecie. Jeśli myślisz, że jest to dosyć górnolotne i że projekty Open Source są bez sensu, że nie ma sensu udostępniać napisany przez siebie kod, skoro można go sprzedawać, to pozwól, że przytoczę Ci kilka przykładów takiego oprogramowania:

  • Linux – na bazie którego działa system Android,
  • WordPress – silnik na którym działa blog który czytasz,
  • Mozilla Firefox – przeglądarka, której być może właśnie używasz,
  • VLC – popularny odtwarzacz wideo,
  • Audacity – program do obróki audio.

Do listy wypadałoby też dodać przynajmniej dwa projekty wykraczające poza ramy Open Source, czyli Arduino i NodeMCU. 😉 Z tego miejsca chciałbym więc zaprosić Cię do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Hacktoberfest. Wiem, że jest już dosyć późno, ale wciąż zostało sporo czasu żebyś zgłosił swoje Pull Requesty. Poza tym nigdy nie jest zbyt późno, żeby zacząć działać i realizować swoje pomysły.

Plany na najbliższą przyszłość

W ramach tegorocznej edycji konkursu będę pracował nad miniprojektami będącymi przykładami dla powstającego cyklu wpisów o cyfrowych portach wejścia/wyjścia w Arduino i NodeMCU. Jeśli wystarczy mi czasu zacznę też wrzucać kod związany z projektami pierwszych urządzeń systemu inteligentnego domu, który będzie sercem trwającego kursu Arduino i NodeMCU. Póki co wysłałem dwa takie przykłady, które możesz podejrzeć tutaj. W międzyczasie pracuję też nad infografikami prezentującymi funkcje pełnione przez wyprowadzenia różnych płytek wykorzystujących układ ESP8266. Będzie to ważny materiał pomocniczy przy wpisach o portach wejść/wyjść.

Niestety ostatnio mam nieco mniej czasu i siły na pracę nad projektami blogowymi, co możesz zauważyć patrząc na daty wpisów. Postanowiłem więc przygotować więcej materiału, niejako „na zapas”, żeby potem wrócić do bardziej regularnego publikowania wpisów. Postaram się wrzucać jeden post tygodniowo. Jednak ze względu na to, że wpisy związane z kursem wymagają ode mnie znacznego nakładu pracy, będę starał się przeplatać nieco „lżejszymi” materiałami. Jednym z pomysłów na takie wpisy jest szereg materiałów na temat dbania o zdrowie przy programowaniu. Ostatni natłok pracy i godziny zarywane przed komputerem zaskutkowały problemami z nadgarstkiem. Myślę więc, że dla mojego i Waszego dobra fajnie będzie zrobić porządny research, dzięki któremu dowiemy się jak pracować nie niszcząc swojego zdrowia.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do wzięcia udziału w Hacktoberfest. Jeśli postanowisz wziąć udział w tegorocznej edycji daj znać w komentarzu jakie projekty będziesz rozwijać! Chętnie dowiem się też od Ciebie z jakiego oprogramowania lub projektów Open Source korzystasz na codzień. Zachęcam Cię też do zaglądania na mój profil na GitHub i śledzenia moich postępów. Mam też nadzieję, że już wkrótce uda mi się wznowić regularne pisanie na blogu. Muszę przyznać, że brakowało mi tego uczucia towarzyszącego pisaniu dłuższego tekstu normalną polszczyzną, a nie kodu w Swifcie. 😉  Do usłyszenia wkrótce, wracam do pracy nad Hacktoberfest’owymi projektami!

Podziel się stroną ze znajomymi! :)

Dodaj komentarz