Jak oszczędzać pieniądze kupując moduły Arduino? 23 porady!

Witaj ponownie! Po strasznie długim poście o obsłudze wejść i wyjść cyfrowych w Arduino czas na nieco lżejszy materiał. Dzisiejszy wpis powinien pojawić się tu pewnie już dosyć dawno temu, ponieważ może znacząco pomóc Wam w nauce Arduino. Na wstępie kursu wspominałem, że będę go tworzył z myślą o osobach zupełnie początkujących w temacie programowania. To oznacza, że spora część mojej docelowej widowni może być bardzo młoda, prawdopodobnie wciąż uczęszcza do szkoły lub na studia. Szczególnie w tym wieku raczej ciężko jest o duży budżet na zakup elektronicznych modułów i wszystkich przydatnych akcesoriów. Dziś podzielę się z Wami moimi sposobami na to jak oszczędzać pieniądze kupując moduły Arduino oraz niezbędne narzędzia.

Choć od moich początków w elektronice i programowaniu minęło już całkiem sporo lat, to wciąż pamiętam jak dużym wydatkiem były dla mnie zakupy części elektronicznych i narzędzi. Właśnie dlatego poświęcałem sporo czasu na to, żeby moje zakupy były jak najbardziej przemyślane, żebym zrobił dobry użytek z pieniędzy którymi dysponowałem. Dzięki temu nauczyłem się wielu sztuczek, które pozwalają mi osiągnąć jak największą wartość z pieniędzy, które inwestuję w elektroniczne gadżety.

Porady podzieliłem na kilka grup – pierwsza z nich pomoże Ci uniknąć wydawania pieniędzy w ogóle, kolejny zestaw porad dotyczy obniżania ceny zakupów, a ostatnia grupa będzie dotyczyła osiągania dodatkowych korzyści ze swoich nabytków. Przejdźmy więc do rzeczy 🙂

Jak oszczędzać pieniądze kupując moduły Arduino: Aplikacje wspierające oszczędzanie.
Aplikacje wspierające oszczędzanie.

Część I: Unikanie wydatków

1. Bierz udział w kołach naukowych

Jeśli jesteś jeszcze uczniem lub studentem, jest to doskonała okazja do bezkosztowej nauki. Członkowie kół naukowych mają zwykle specjalne uprawnienia w zakresie korzystania z wyposażenia szkoły lub uczelni. Zazwyczaj znajdziesz tam wiele bardzo użytecznych narzędzi, elementów elektronicznych i modułów, które możesz wykorzystać do nauki i testowania swoich pomysłów. Dodatkowo możesz tam skorzystać z doświadczenia innych kolegów i koleżanek oraz pracowników uczelni. Koła naukowe często mają własne finansowanie od uczelni, można również znaleźć sklepy oferujące specjalne zniżki dla zarejestrowanych kół. Dodatkowymi korzyściami z aktywnego udziału w kołach naukowych są też oczywiście wyższe stopnie oraz punkty, dzięki którym łatwiej będzie uzyskać stypendium naukowe lub inne nagrody.

2. Dołącz do lokalnego hackerspace

Jeśli studia masz już za sobą, możesz rozejrzeć się za lokalnymi hackerspace’ami (czasami nazywane makerspace). Są to lokalne organizacje ludzi o podobnych pasjach, w pewnym sensie „koła naukowe dla dorosłych”. Członkostwo wiąże się zwykle z pewną cykliczną opłatą. W zamian dostajesz jednak dostęp do sprzętu oraz ludzi którzy chętnie podzielą się z Tobą doświadczeniem i pomogą na starcie. Często takie grupy mają też specjalne umowy ze sklepami, dzięki czemu dostają lepsze oferty cenowe. Na tej stronie możesz znaleźć spis organizacji typu Hackerspace. Najprawdopodobniej nie jest on jednak kompletny, warto więc spróbować poszukać podobnych organizacji w swojej okolicy na własną rękę.

3. Poszukaj na stronie producentów modułów i płytek testowych darmowych próbek (z ang. free sample).

Bardzo często producenci w celu zachęcenia do skorzystania z ich oferty oferują możliwość wysyłki darmowych próbek. Niestety często jest to nadużywane i takie akcje są przez to znacząco ograniczane, występuje na przykład szczegółowa weryfikacja zasadności udostępnienia próbek.  Warto jednak próbować, sam kiedyś otrzymałem darmową płytkę rozwojową z mikrokontrolerem STM32 od firmy EBV Elektronik. Dzięki niej nauczyłem się podstaw programowania mikrokontrolerów STM32 w języku C oraz stworzyłem podstawy mojego projektu do pracy inżynierskiej. Warto też wspomnieć, że duże firmy często organizują też cykliczne konkursy ze znaczącymi nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. Jest to doskonała okazja, żeby zdobyć motywację do realizacji swoich pomysłów oraz uzyskać cenny wpis do CV, który przyda Ci się w poszukiwaniu pierwszej pracy.

4. Nie buduj układow – twórz i testuj je wirtualnie!

W internecie możesz znaleźć całkiem sporo narzędzi umożliwiających tworzenie i testowanie kodu, a nawet całych układów online. Jednym z takich rozwiązań jest narzędzie Tinkercad. Umożliwia ono budowanie wirtualnych układów z Arduino, tworzenie oprogramowania dla nich oraz symulowanie ich działania w pięknie zrobionym i BEZPŁATNYM edytorze online. Przyznam, że sam nie korzystałem zbyt wiele z tego narzędzia, ale sprawdź link, który wcześniej zamieściłem – galeria układów przygotowanych przez użytkowników jest imponująca.

5. Postaw na tak modny ostatnio recykling!

Przestarzałe lub uszkodzone urządzenia elektroniczne mogą być źródłem wielu elementów, których zakup byłby całkiem kosztowny. Szczególnie warto odzyskiwać przeróżne zasilacze, złącza, radiatory, wentylatory, kondensatory elektrolityczne wysokiej pojemności itp. Często możne też trafić na elementy użyteczne do nauki Arduino – brzęczyki piezo, diody, przyciski lub koszyki na baterie. Nie zawsze warto jest jednak rozmontowywać układy! Być może wpadnie Ci w ręce stary, sprawny zasilacz komputerowy – po drobnych przeróbkach możesz wykorzystać go jako zasilacz laboratoryjny. Czasami stare urządzenia elektroniczne zyskują też pewną „wartość kolekcjonerską” (przykładowo stare radioodbiorniki Radmor, sprzęty Apple starszej generacji). Zawsze jednak zastanów się jak możesz wykorzystać zbędną elektronikę, może warto też zapytać rodziny lub znajomych, czy nie mają jakichś „gratów”, których zechcą się pozbyć?

6. Dbaj o swoje moduły i narzędzia

Poświęć trochę czasu na naukę obsługi posiadanych przez siebie narzędzi oraz modułów elektronicznych. Prawidłowo użytkowane i konserwowane narzędzia posłużą Ci przez długie lata, dlatego poczytaj nieco o obsłudze multimetru, lutownicy, zasilacza laboratoryjnego. Dowiedz się, czego nie powinieneś robić aby uniknąć ich uszkodzenia oraz jak konserwować elementy, które ulegają zużyciu jak na przykład grot lutownicy. Najwięcej pieniędzy możesz też stracić bezmyślnie użytkując moduły elektronicznie. Bardzo często wystarczy podłączyć nieprawidłowo napięcie zasilające układ, aby raz na zawsze się go pozbyć. Dlatego zanim zaczniesz budować układy poczytaj poradniki opisujące jak podłączać różne moduły i elementy tak, aby uniknąć ich uszkodzenia.

7. Unikaj kupowania „Zestawów startowych”

Bardzo rzadko można trafić na ofertę, która będzie zawierała rzeczy naprawdę potrzebne na początku. Zazwyczaj zestawy te są napakowane nadmiarowymi elementami, modułami i „gadżetami”, których użyteczność jest mocno wątpliwa. Wszystko to ma sprawić, że oglądający ofertę ma poczucie, że znajdzie tam absolutnie wszystko czego potrzebuje i będzie skłonny zapłacić za tę wygodę i ułatwienie potężne pieniądze. Najdroższe i największe zestawy na Allegro kosztują nawet ponad 400zł! Dodatkowo, tego typu zestawy nastawione są zazwyczaj na ilość, zamiast na jakość. Podsumowując, zestawy startowe są zazwyczaj nastawione na żerowanie na niewiedzy kupującego. W jednym z przyszłych postów pokażę Ci jak możesz skomponować swój własny zestaw startowy, który zapewni Ci doskonałą bazę do nauki i pozwoli efektywnie wykorzystać Twoje pieniądze!

Jak oszczędzać pieniądze kupując moduły Arduino: Ceny dużych zestawów startowych.
Największe zestawy startowe osiągają zawrotne ceny.

8. Unikaj kupowania książek

Czas na dość kontrowersyjną poradę! 😉 Programowanie, elektronika i Arduino to tematy, które są w ostatnim czasie niesamowicie popularne oraz dynamicznie się rozwijają. Oznacza to, że tradycyjne, papierowe wydawnictwa dotyczące nauki programowania bardzo często tracą rację bytu. Na dodatek w internecie możesz znaleźć ogromne ilości darmowych materiałów edukacyjnych na blogach, stronach internetowych i YouTube. Tego typu internetowe kursy często mogą być aktualizowane przez twórców w razie zmian w kolejnych wersjach oprogramowania. Dodatkowo popularne pozycje posiadają wsparcie użytkowników, którzy opisują swoje problemy i rozwiązania w sekcji komentarzy. Nie neguję oczywiście całkowicie książek dotyczących programowania, ale zdecydowanie lepiej na starcie zaoszczędzić na tego typu zakupach i poszukać wartościowej wiedzy przekazywanej za darmo w internecie.

9. Zainwestuj w płytkę stykową i zestaw łączówek

Układy prototypowe możesz konstruować na wiele sposobów – możesz wykorzystać uniwersalne płytki drukowane, lutować elementy „na pająka” w powietrzu, skręcać ich nóżki. Najlepszym rozwiązaniem do prototypowych rozwiązań jest jednak wykorzystanie płytki stykowej. Umożliwi Ci ona szybkie, tymczasowe łączenie elementów w większe układy. Dzięki temu, że nie musisz wyginać nóżek elementów lub lutować ich ze sobą możesz w prosty sposób wykorzystywać je ponownie. Zestaw sztywnych łączówek pozwoli Ci dodatkowo uprościć tworzenie estetycznych układów i uniknąć problemów z „wypadającymi” przewodami połączeniowymi. Jest to jedyny wydatek w tej części wpisu, ale umieściłem go tutaj, ponieważ może Ci on pomóc zaoszczędzić naprawdę pokaźnych sumek pieniędzy.

10. Napisz list do Świętego Mikołaja 😉

Już niedługo rozpocznie się szał związany z poszukiwaniem świątecznych prezentów. Być może Twoi bliscy będą Ci wręcz wdzięczni, jeśli jakoś delikatnie (lub nie do końca) zasugerujesz im co chciałbyś znaleźć pod choinką. Dotyczy to oczywiście także wszelkich innych okazji takich jak Twoje urodziny! 😉

Część II: Minimalizowanie kosztów.

1. Rób rzadko duże zakupy, zamiast często wykonywać drobne zamówienia

Wykonując większe zamówienia możesz uzyskać specjalne oferty i rabaty przysługujące od pewnego progu kwotowego. Dodatkowo możesz zaoszczędzić na przesyłkach, które dla większych zamówień są zazwyczaj darmowe. Co więcej, zamawiając więcej rzeczy naraz zapewne włączy Ci się zdrowy rozsądek, który popchnie Cię do dokładniejszego przeanalizowania listy zakupów i zniechęci Cię do dorzucenia do koszyka niepotrzebnych gadżetów.

2. Składaj się na zamówienia z kolegami

Pomoże Ci to osiągnąć warunki z punktu 1. Dodatkowo możecie się podzielić kosztami przesyłki jeśli przykładowo zamówicie moduły zza granicy. Jeśli nie masz kolegów o podobnych zainteresowaniach… to sobie znajdź! 😛 Zachęcam Cię do aktywnego uczestnictwa w forach internetowych, na blogach (również na tym, który właśnie czytasz!). Możesz tam znaleźć ludzi z Twojej okolicy i nie tylko, którzy podzielają Twoje pasje. Pamiętaj jednak, aby zawsze uważać zawierając internetowe znajomości.

3. Negocjuj ceny!

Jeśli połączysz porady z punktu 1 i 2, to może Ci się zebrać naprawdę pokaźne zamówienie. W takim przypadku zawsze warto napisać do sklepu, w którym chcesz je złożyć o zaproponowanie jakiejś specjalnej oferty. Nic Cię to nie kosztuje, możesz na tym tylko zyskać! Dodatkowo przećwiczysz bardzo ważną sztukę negocjacji. Same korzyści! 🙂

4. Poszukuj ofert specjalnych

Sklepy internetowe często oferują specjalne zniżki na przykład za zapisanie się do ich newslettera mailowego. Możesz również odwiedzić sklepowy fanpage na kontach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram i YouTube, gdzie często można znaleźć specjalne kody rabatowe. Kody rabatowe możesz też znaleźć na specjalnych stronach, takich jak Picodi. Często można też znaleźć oferty specjalne kupując czasopisma branżowe – wydając kilka złotych możesz znaleźć w gazecie kody rabatowe, które pozwolą Ci zaoszczędzić znacznie większe kwoty.

5. Korzystaj ze zniżek dla uczniów i studentów

Nie wszystkie sklepy je oferują, ale warto sprawdzić dokładnie regulamin sklepu, a najlepiej również zapytać mailowo. W najgorszym razie stracisz kilka minut swojego czasu.

6. Porównuj ceny na Ceneo.pl

Jeśli upatrzysz sobie konkretny moduł lub narzędzie, warto sprawdzić jego ceny w różnych sklepach. Najłatwiej zrobić to korzystając z porównywarki cenowej Ceneo.pl. Rozrzut cen dla tych samych przedmiotów potrafi być ogromny!

7. Poszukaj używanych przedmiotów na OLX

Zazwyczaj  nie są one w niczym gorsze od nowych części i modułów, a możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dodatkowo jesteś bardziej eko! 😉

8. Wyszukuj zamienniki drogich modułów

W sklepach internetowych dominują moduły firm takich jak Adafruit, Sparkfun czy choćby Arduino. Są one wykonane świetnie, ich design płytek naprawdę cieszy oko i zazwyczaj są one naprawdę dobrze przemyślane. Bardzo często moduły te są jednak powielane przez chińskich producentów, którzy są mistrzami w minimalizacji kosztów. Dzięki temu możemy znaleźć znacznie tańsze odpowiedniki tych samych modułów, które umożliwią zbudowanie tych samych układów za ułamek ceny. Wystarczy, że wyszukasz na Allegro lub Aliexpress frazy ze słowami „Arduino” i nazwą układu scalonego umieszczonego w module, którego poszukujesz (czasami na „naszym” Allegro wystarczy sama nazwa układu, np. „BME280”).

9. Skorzystaj z Aliexpress, jeśli nie potrzebujesz pilnie modułów

Nie ma się co oszukiwać – najtaniej kupisz moduły elektroniczne szukając ich najbliżej źródła. W znakomitej większości przypadków oznacza to poszukiwanie w Chinach. Platforma Aliexpress umożliwia coraz wygodniejsze (integracja z PayU!) zakupy z najczęściej darmową przesyłką z Chin do Polski. Szczególnie korzystne będą zakupy bardziej skomplikowanych i zaawansowanych modułów. Przykładowo, podróbkę płytki Arduino Uno R3 kupisz za 1/3 ceny oryginału (LINK), natomiast laserowy czujnik pyłów zawieszonych możesz upolować za połowę ceny w stosunku do najtańszych ofert na Allegro (LINK). Co więcej, na Aliexpress znajdziesz całą masę sposobów, na dodatkowe obniżenie kosztów zakupów – przede wszystkim szeroką gamę kuponów rabatowych oraz często organizowane akcje promocyjne.

Kupując na Aliexpress musisz jednak zachować szczególną ostrożność i sprawdzać komentarze – jakość wystawianych towarów może sprawić psikusa. Musisz się również uzbroić w cierpliwość – niektóre przesyłki potrafią być „w drodze” sporo ponad miesiąc. Pamiętaj również, że w przypadku większych zakupów z Chin (zazwyczaj powyżej 45Eur) może zostać doliczone Cło oraz VAT – przestanie być to już wtedy tak opłacalną opcją. Dodatkowo, od 2022 roku na terenie całej Unii Europejskiej ma zostać zniesiona furtka prawna umożliwiająca przesyłkę drobnych zamówień z Chin bez konieczności opłacania cła i VATu. Korzystajmy więc póki możemy! 🙁

Jak oszczędzać pieniądze kupując moduły Arduino: Porównanie cen tego samego modułu.
Porównanie cen modułu z układem BME280: Aliexpress (lewy górny róg), „Znany polski sklep internetowy” (prawy górny róg), najtańsza oferta znaleziona na Allegro (dół obrazka).

10. Skorzystaj z Allegro – jeśli zależy Ci na czasie

Drobni polscy handlarze doskonale wiedzą skąd brać tanie moduły. Wiedzą też gdzie mogą je sprzedać nieco drożej. Na serwisie Allegro możesz znaleźć szeroki asortyment najpopularniejszych elementów z Aliexpress w cenach nieco wyższych niż na chińskim serwisie. Zazwyczaj otrzymujesz jednak w zamian możliwość szybkiego dostarczenia paczki za pomocą wygodnych dla Ciebie sposobów dostawy. Pamiętaj też, że Allegro oferuje też programy umożliwiające zdobycie dodatkowych korzyści z zakupów jak zbieranie Monet oraz program Allegro Smart, dzięki któremu możesz zaoszczędzić na przesyłkach.

Część III: Maksymalizowanie korzyści

1. Korzystaj z programu Payback

Jeśli zdecydujesz się na zakup modułów poprzez Allegro, Aliexpress lub GearBest, pamiętaj koniecznie o tym, aby skorzystać z programu Payback! Korzystając z kuponów promocyjnych na stronie i regularnie korzystając z tego programu przy wszelkich zakupach (między innymi Multikino, CCC i wszelkie sklepy odzieżowe, również stacjonarnie!) bardzo łatwo uzbierasz punkty, które będziesz mógł później wymienić na przykład na bony zakupowe do Allegro. Dzięki nim będziesz mógł dokonać zakupu kolejnych modułów! 🙂

2. Wybierz konto bankowe oferujące zwrot za wydatki przy płatności kartą

Niestety, coraz rzadziej można spotkać się z tego typu promocjami w ofertach banku. Aktualnie podobne rozwiązanie w Polsce oferuje jedynie Santander oraz T-Mobile, jednak są tam liczne ograniczenia oraz warunki uzyskania premii. Jedną z nadziei na przyszłość jest wdrożenie w Polsce karty Apple Card, która oferuje zwroty na poziomie od 1% do 3% przy płatności za pomocą Apple Pay, jest to jednak raczej odległa perspektywa.

3. Prezentuj swoje projekty

Na koniec zostawiłem prawdziwą wisienkę na torcie! Wydałeś już sporo pieniędzy na moduły i części elektroniczne. Zbudowałeś swój pierwszy projekt, który dał Ci dużo frajdy. Co teraz zrobisz – rozmontujesz prototyp z płytki stykowej i o nim zapomnisz? A może wrzucisz zmontowany projekt do szuflady, bo okazał się być jednak za mało praktyczny, aby korzystać z niego na codzień? Być może jednak projekt wyszedł Ci na tyle dobrze, że będzie przez Ciebie stale wykorzystywany? Czegokolwiek nie zrobisz – warto poświęcić chwilę na udokumentowanie Twojego sukcesu. Zrób trochę zdjęć, sporządź chociaż krótki opis tłumaczący co i jak działa oraz jak urządzenie zostało wykonane. Publikacja takiego opisu oprócz różnego rodzaju nagród, może dać Ci dużo cennego doświadczenia, pewną rozpoznawalność i coś materialnego do pokazania na rozmowach rekrutacyjnych.

Szkoła Konstruktorów „Elektroniki dla Wszystkich”

Internet oraz prasa stwarzają wiele możliwości do prezentacji swoich projektów oraz dokonań. Wśród takich inicjatyw mogę Ci szczerze polecić Szkołę Konstruktorów prowadzoną na łamach czasopisma „Elektronika dla Wszystkich”. Co miesiąc prezentowany jest nowy temat zadania głównego, w ramach którego możesz przesłać opis praktycznego rozwiązania lub nawet teoretycznych pomysłów. Wśród nagród, które można zdobyć za nadesłanie rozwiązania zadania warto wymienić bony na zakupy w Sklepie AVT oraz elektroniczne zestawy do samodzielnego montażu. Najciekawsze praktyczne rozwiązania mogą stać się również kandydatami do „pełnowymiarowej” publikacji w jednym z kolejnych numerów czasopisma, za co otrzymasz honorarium autorskie! Zdobędziesz też dzięki temu bardzo cenne doświadczenie w redagowaniu tekstu, co może zaprocentować na przykład przy pisaniu pracy magisterskiej. Najaktywniejsi uczestnicy Szkoły Konstruktorów na koniec roku mają również szansę na otrzymanie cennych nagród rzeczowych takich jak przyrządy pomiarowe, stacje lutownicze itp.

Warto dodać, że w ramach Szkoły Konstruktorów są jeszcze dwa „poziomy”, które polegają na znalezieniu nieprawidłowości w przedstawionym układzie oraz wyliczeniu pewnego teoretycznego rozwiązania problemu. Za udział w tych konkursach możesz otrzymać książki na temat elektroniki oraz inne nagrody rzeczowe. W Elektronice dla Wszystkich znajdziesz też konkursy (krzyżówka, „Co To?”, „Jak To Działa?”) w których też dosyć łatwo możesz zdobyć nagrody.

Publikowanie projektów na forbot.pl

Strona Forbot organizuje regularnie konkurs, w ramach którego za prezentację swojego projektu DIY można otrzymać bony na zakupy w sklepie Botland oraz drobne nagrody rzeczowe. Warto sprawdzić, czy aktualnie nie trwa jego kolejna edycja i wziąć w nim udział.

Konkursy na elektroda.pl

Na stronie elektroda.pl możesz znaleźć konkursy, w których do zdobycia są różne nagrody rzeczowe w zamian za publikację projektów lub artykułów. Odwiedź i przeszukaj forum, możesz zacząć od zajrzenia do działu Konkursy DIY oraz Konkursy – Artykuły.

Konkursy producentów

Wspominałem już wcześniej o konkursach organizowanych przez duże firmy związane z elektroniką. Zazwyczaj poziom trudności w tego typu międzynarodowych akcjach jest znacznie wyższy, nagrody jednak też są odpowiednio atrakcyjniejsze. Szczególnie atrakcyjne konkursy organizowane są dla studenckich Kół Naukowych, jest to więc doskonały czas do zawiązania kreatywnej współpracy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wykorzystasz część z prezentowanych przeze mnie pomysłów i pomogą Ci one rozwijać swoje zainteresowania. Pamiętaj jednak, że choć wypisałem tutaj tyle przykładów, to nie ma zwykle sensu poświęcać całego czasu na walkę o każdy grosz. Pamiętaj, że czas, który poświęcasz na wyszukiwanie odrobinę tańszych ofert i optymalizację wydatków również w pewnym sensie kosztuje! Ostatecznie każdy tego zakup jest właściwie swojego rodzaju inwestycją w Twój rozwój osobisty i może się zwrócić z nawiązką w przyszłości! 🙂

Zdaję sobie sprawę, że przedstawiona przeze mnie lista na pewno nie wyczerpuje tematu. Chętnie usłyszę jakie są Twoje sposoby na optymalizację wydatków związanych z nauką programowania, Arduino i elektroniki? Podziel się nimi w komentarzach! 🙂

Źródła

Obrazek okładkowy: https://www.pexels.com/photo/person-holding-coin-1602726/

 

Podziel się stroną ze znajomymi! :)

Dodaj komentarz