Ściągawki składni języka Arduino

Cześć, witam Cię po kolejnej, długiej przerwie! Niestety sporo się w ostatnim czasie działo, jednak uwierz mi, nie próżnowałem leżąc na plaży osłonięty parawanem. Pierwszy efekt mojej pracy otrzymasz już dziś, o następnym wspomnę w zakończeniu postu (tak, chytry sposób, żeby przykuć Twoją uwagę! ;)). Przygotowałem dla Ciebie pewien całkiem użyteczny prezent – ściągawki składni języka Arduino!

Czy pamiętasz jak napisać własną funkcję, która przyjmowałaby jakiś argument i zwracała odpowiednio przeliczoną wartość? Nie wiesz, w jaki sposób sprawić, by stała liczbowa była traktowana jako wartość bez znaku? A może nie pamiętasz w jaki sposób operować na tablicach? Przygotowane przeze mnie ściągawki składni języka Arduino pomogą Ci w tych oraz wielu innych sytuacjach. Znajdziesz w nich wszystkie podstawowe elementy składowe kodu: operatory, zestawienie typów danych, składnię instrukcji sterujących, a nawet spis podstawowych funkcji wbudowanych oraz bibliotek oferowanych przez Arduino.

Zdaję sobie sprawę jak wiele nowych informacji trzeba przyswoić ucząc się nowego języka programowania, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z kodem. Dodatkowo nie pomaga fakt, że środowisko programistyczne Arduino nie oferuje funkcji podpowiadania składni kodu. Istnieją inne środowiska programistyczne, które umożliwiają tworzenie programów w Arduino, na przykład Visual Studio Code. Są one jednak dość trudne do skonfigurowania, co tworzyłoby dodatkową barierę przy nauce. Postanowiłem pomóc Ci trochę w nauce i z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego udostępniam przygotowaną przeze mnie ściągawkę zupełnie za darmo i w dwóch językach! 🙂

Pobierz ściągawkę w języku polskim.

Pobierz ściągawkę w języku angielskim.

Link do repozytorium ze ściągawkami na wszelki wypadek.

Newsletter

Nie będę ukrywał, że przygotowane przeze mnie materiały będę oferował jako prezent za zapis do newslettera mailowego. Jako czytelnik śledzący mojego bloga we wczesnym stadium rozwoju możesz je pobrać bez zapisu. Jeśli jednak chciałbyś pomóc trochę w rozwoju tej strony rozważ proszę zapis do newslettera oraz polubienie profili na sieciach społecznościowych (linki na końcu wpisu, belce bocznej i na stronie głównej). Zwiększy to rozpoznawalność strony, co umożliwi nam zbudowanie sieci pasjonatów tworzących fascynujące projekty! 🙂 Im więcej nas będzie, tym większa będzie motywacja dla wszystkich do nauki i działania!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że uznasz zgapę za pomocną, wydrukujesz ją i powiesisz nad swoim biurkiem. Obiecałem Ci jednak, że opowiem jak doszło do tego, że znowu pojawiła się taka długa przerwa w publikowaniu wpisów na moim blogu. Jednym z powodów jest fakt, że nie mam genialnego zmysłu graficznego. Przygotowanie tej ściągawki zajęło mi znacznie więcej czasu niż się spodziewałem, a dodatkowo w przygotowaniu jest jeszcze ściągawka „hardware’owa”. Planuję też w przyszłości stworzyć zgapkę z opisem funkcji, które udostępnione są wyłącznie dla płytki NodeMCU, na przykład obsługa WiFi. Nie jest to jednak jedyny powód mojego braku czasu! Od jakiegoś czasu pracuję nad moim pierwszym „solowym” projektem aplikacji mobilnej, która być może ułatwi ludziom poruszanie się po mieście. O szczegółach opowiem jednak, kiedy będzie bliżej terminu wydania aplikacji! 😉

W następnym wpisie planuję przejść wreszcie do kwestii obsługi portów wejść i wyjść w Arduino. Będzie to też idealny pretekst do dokończenia wspomnianej już wcześniej ściągawki hardware’owej! Mam nadzieję, że przygotowanie następnego wpisu zajmie mi już mniej czasu i zobaczymy się wkrótce!

Podziel się stroną ze znajomymi! :)

2 komentarze do “Ściągawki składni języka Arduino”

  1. Hej! Trafiłem przypadkiem na Twojego bloga i jestem miło zaskoczony – mało jest tak fajnie opracowanych polskich źródeł o nauce programowania Arduino, a Ty robisz to naprawdę fajnie! Podrzucę pomysł na kolejny temat wpisu – jak wykorzystywać funkcje delay() oraz milis(), czym są timery i jak zmienić podejście z wykorzystywania funkcji delay() na właśnie timery – to chyba największa poprzeczka która czeka początkujących koderów 🙂

    Powodzenia w dalszym tworzeniu!

    Odpowiedz
    • Cześć, dzięki za miłe słowa 🙂 Właśnie dlatego postanowiłem się tym zająć – Arduino jest super opcją do nauki podstaw programowania i umożliwia prostą realizację atrakcyjnych projektów. Niestety osoby początkujące często nie znają angielskiego, co stanowi dodatkową barierę w nauce. Wpis o timerach na pewno się pojawi, od tego tematu nie da się uciec! 😉 I faktycznie nawet funkcja delay potrafi sprawić trochę problemów. Tematy te na pewno pojawią się też przy omawianiu trybów uśpienia.

      Jeszcze raz dziękuję i polecam „zalajkować” profile społecznościowe i zapisać się na newsletter, żeby pozostać na bieżąco. 😉 Pozdrawiam!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz